Ahşap Oyuncak Tercihiniz İçin 6 Neden.


Çocukların odaklanmasına yardımcı olurlar

Araştırmalar, ahşap gibi doğal unsurlar içeren oyun ve öğrenme ortamlarının çocukların diğer oyuncak türlerinden daha fazla konsantre olmasına, odaklanmasına ve hatta sakinleşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Daha spesifik olarak, ahşaba dokunmak çocukları fiziksel olarak sakinleştirir, yani ahşap oyuncaklarla oynamanın çocuğun beyninde nörolojik bir etkisi olabilir.  
Amerika'da Yapılan (Güzel ülkemizdekileri baz almak isterdik ama veri bulamadık) Ulusal Sağlık Enstitülerinden 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, “ahşapla temasın fizyolojik rahatlamaya neden olduğunu” bulundu. Aşırı uyarılma ve sürekli girdi çağında, daha sessiz ve daha sürdürülebilir bir oyun ortamını teşvik eden oyuncaklar, küçük çocuklar ve onların bilişsel gelişimi için son derece faydalı olabilir.

 

Yaratıcı oyunu teşvik ederler ve sebep-sonuç ilişkisini öğretirler

Oyuncak sektörü yanıp sönen ışıklar, canlı renkler, ekranlar ve yüksek seslerle dolu. Bunun gibi özellikler küçük çocuklar için anında tatmin sağlar, ancak aynı zamanda problem çözme ve yaratıcı oyun üretme fırsatlarını da ortadan kaldırır.

Ahşap oyuncaklar daha basit olma eğiliminde olduklarından, gösterişli olanların yapamayacağı şekilde bilişsel kilometre taşlarını da desteklerler. Örneğin 9 ay civarında bebekler neden ve sonucu daha net bir şekilde anlamaya başlarlar: Yere bir bloğa vurmak ses çıkarır, düşürmek onu gözden kaybolmasına neden olur. Bir blok seti veya basit bir yapboz gibi tahta bir oyuncak, bu kavramı özüne indirgemektedir: “Bir şey yaptığımda, sonuç olarak başka bir şeyin olmasını sağlıyor.”

Ahşap oyuncaklar ayrıca bir çocuğun kendi hızında ve kendi şartlarında keşfetmesi için güzel, dokunsal, açık uçlu bir “boş tuval” sunar. Diğer oyuncakları anında daha çekici hale getirebilen ekstra ziller ve ıslıklar, çocukların onlarla oynama şeklini kısıtlama ve yönlendirme eğilimindedir. 

 

Onlar gerçek dünyaya sessiz bir giriş


Oyuncaklar birçok yönden fiziksel dünyanın nasıl çalıştığına dair bir giriş niteliğindedir: Çocukların dokunduğu, ağzını açtığı ve oynadığı ilk nesneler arasındadır. Basit ahşap oyuncaklar, fizik, neden-sonuç, nesne kalıcılığı, yaratıcılık, problem çözme ve diğer birçok temel konuda sessiz, sakin dersler verir.

Kararlı bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk her şeyden ses çıkarabilir, ancak ahşap oyuncaklar genellikle daha sessizdir ve birçok plastik oyuncağın gürültüsünden (ışık ve hareketten bahsetmiyorum bile) uzak daha sakin bir oyun ortamını size ve çocuklarınıza sunacaktır. 

 

ilham veriyorlar

Ahşap oyuncaklar sıfırdan yeni dünyalar yaratmak için mükemmeldir. Bloklar ve diğer ahşap oyuncaklar, bir çocuğun olmasını istediği her şeye dönüştürülebilir ve bir çocuğun gelişimini basit sembolik oyundan karmaşık hayali oyuna kadar takip edebilir. Montessori uygulayıcıları (diğer pek çok eğitimci ve bakıcı gibi), basit, doğal materyallerin genellikle daha anlamlı ve sürekli katılıma yol açtığına inanırlar.
Çocuklar ister bir şehir inşa ediyor, ister tahta bir arabayı yakınlaştırıyor ya da odadan odaya uzanan bir tren yolu yapıyor olsun, inşa etmek, icat etmek, tamir etmek, inandırmak ve yaratmak için kendi gelişen hayal güçlerini kullanabilirler.

 

Çocuklarınızl Beraber Büyür


Ahşap oyuncaklar en çok bağışlanan, devredilen ve miras alınan oyuncaklar olma eğiliminde olmasının bir nedeni var. Yok edilemez değiller, ancak onlara iyi baktığınız sürece dayanıklıdırlar.

Oyuncak seçerken güvenliğin önemli bir husus olduğunu her ebeveyn bilir. Hangileri uzun süre dayanır ve güvenle oynanır diye soracak olursansız? Ahşap, doğanın bebekler ve çocuklar için sağladığı en güvenli malzemelerden biridir. 


Güzeller
Estetik, herkesin oyuncak seçimindeki kriterleri listesinde üst sıralarda yer alabilir veya olmayabilir, ancak güzellik önemlidir - özellikle de uzun ömürlü oyuncaklar seçerken. Boyalı, lekeli veya doğal bırakılmış olsun, ahşap oyuncaklar, mobilyalar, sanat eserleri ve diğer nesneler görsel olarak çekici olma eğilimindedir. Montessori felsefesi fiziksel güzelliğe büyük önem verir: temiz çizgiler, çekici (ama aşırı parlak olmayan) renkler ve kesin düzen, tümü sakin bir öğrenme ortamını teşvik eder. Ahşap oyuncaklar, genellikle istiflenebilir, temizlenmesi kolay ve sergilenmesi çekici oldukları için bu alanlar için doğal bir seçimdir.


Yorumlarınız

Cafer YILDIRIM 2021-09-26 17:50:02

Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.


Yorum Yap

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçin

Ahşap Vadi: Kataloğumuzu incelemek için lütfen tıklayınız.

Bahçe Şemsiyeleri ve Bahçe Dekorasyon Ürünleri.

Ahşap Vadi: Tüm sorularınız için buradayız!

Daha ayrıntılı bilgi ve tüm sorularınız için lütfen aramaktan çekinmeyin.


TOP